wordpress 5.3 güncellemesi

WordPress 5.3 “Kirk” Sürümü

WordPress 5.3 güncellemesi uzun süredir beta yayından çıkıp nihayet stabil sürümde yayınlandı ! Peki neler değişti ? Twenty Twenty teması, PHP 7.4+ desteği, yeni bloklar ve onlarcası.

WordPress 5.3 Caz enstrümancısı Rahsaan Roland Kirk’ün anısına “Kirk” olarak adlandırılan en stabil ve en güncel sürüm. Aynı zamanda 2019’da yayınlanan son majör sürüm.

Devrim ! WordPress Blok Editörü

Başımız sağolsun, Elementor, Beaver Builder, WPBakery a.k.a Visual Composer gibi önyüz tasarım sihirbazlarımız Gutenberg ile yediği darbeden sonra WordPress 5.3 “Kirk” ile tarihe karışmaya başladı.

Blok Editörü, iddia edilen değere göre 150’den fazla özellik sunuyor. Yeni blok paneli sayesinde sütun boyutlarını ayarlayabilecek, renklendirebilecek ve kod bilgisine, ekstra eklentilere ihtiyacınız olmadan yönetebileceksiniz.

Gutenberg her ne kadar milyonlarca insan tarafından hoş karşılanmasa da WordPress bu yönde ilerlemeyi her zaman sürdürecek. Eğer siz de bloklarla yönetimi seviyorsanız WordPress 5.3 güncellemesi sizin için biçilmiş kaftan.

Öne Çıkan Özellikler

– Grup bloğu sayesinde boyut, renklendirme gibi işlemleri yapabileceksiniz.

– Sütunlar için sabit genişlik.

– Öntanımlı yerleşim şablonları

– Başlık blokları

– Ek Stil Seçenekleri

Öne çıkan özelliklerden de gördüğümüz üzere sanal düzenleyicilerin tahtını ellerinden almaya başladı bile.

Twenty Twenty WordPress Teması

WordPress, her yıl varsayılan temasını yeniliyor. Twenty Nineteen, Gutenberg derken bu alemde yeniliklere öncülük yapmaya devam etti. Karşınızda WordPress Twenty Twenty teması !

Yeni gelen blok sistemi ile tam uyumlu olan bu tema gördüğünüz en esnek yapıda.

Yönetici şifremi unuttum derdine son!

Yeni kurulan sitelerde yönetici e-posta adresi çok dikkate alınmıyor. Bu da şifresini unuttuğunuzda sizi alternatif yollara başvurmanızı sağlıyor. Phpmyadmin’den şifre güncellemeden tutun da ekstra eklentilere kadar bir yolcuğu var.

WordPress 5.3 artık buna da bir dur dedi. Yeni sürümde E-Mail onaylama sistemi aktif. Yönetici giriş yaptığınızda her 6 ayda bir sizden e-mail onaylama isteyecek.

iPhone kullanıcıları sevinçli!

Fotoğraflar yüklendikten sonra öntanımlı verilere göre otomatik olarak döndürülecek. WordPress, bu özelliğin 9 yıl önce önerildiğini de not düşmüş 🙂

Gelişmiş Site Sağlık Kontrolü

WordPress 5.3 ile birlikte gelen bu özellik artık sitenizde olası bir sorun bulunduğunda sizi uyaracak.

PHP 7.4’e hazırız !

PHP 7.4’teki beklenen değişiklikler 2019’un başında açıklandı. WordPress Core’a katkıda bulunanlar ile birlikte WordPress 5.3 güncellemesi artık tamamen uyumlu !

Bu yazımızda WordPress 5.3’ün önemli özelliklerinden bahsettik. Bunlar dışında birçok yenilikler de geldi. Benim ise en çok hoşuma giden yönetim panelindeki buton, checkbox, sütun gibi yıllardır bakir kalan stillerini değiştirmeleri. Her ne kadar biraz çerçeve, biraz arkaplan değişikliği olsa da 🙂 En son hatırladığım Twitter’ın görünen her şeye “border-radius” vermeleri idi. Sanırım WordPress bunu “border” ile takip ediyor 🙂

WordPress 5.3 güncellemesi ve diğer tüm sürümlerle uyumlu wordpress temaları şimdi inceleyin.