wordpress güncellemesi

WordPress 4.9 güncellemesi yayınlandı!

WordPress 4.9 güncellemesi, uzun süredir beta’da olan bu sürüm artık resmi olarak güncellenebilir.

Dikkat edin, ana ve önemli sürüm güncellemesi olduğu için yedek almadan güncelleme yapmayın.

WordPress 4.9 Özelleştirici (Customizer) alanına birçok önemli yenilik getiriyor.Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefleyen WordPress, gün geçtikçe yenilenmeye devam ediyor. 3.5 sürümleri kadar heyecanlı olmasa da birçok özellik eklenmiş 🙂

Özelleştirici alanından tema seçimi

Gayet mantıklı olan bu özellik 4.9 ile birlikte kullanıma sunuldu.Artık tema ayarlarını kolayca yapabildiğimiz özelleştirici alanından temayı değiştirebileceğiz.Anlık önizleme özelliği de cabası.Bu alanı kullanmak için Yönetim Paneli > Görünüm > Özelleştir kısayolu.

wordpress 4.9 tema ayarı

Buradan aynı zamanda WordPress’in sunduğu ücretsiz temaları kurup önizleme yaparak sitenizde nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.Taslak olarak kaydetme ya da takvim ile ayarlama özelliğinden daha bahsetmedik, yazının devamında görebilirsiniz 🙂

En Önemlisi : Özelleştirici ayarlarını zamanlayın!

WordPress 4.9 güncellemesi yepyeni bir özellik getirdi.Yazılarınızı paylaşırken nasıl ileri bir tarihe takvim ayarlayabiliyor, taslak olarak kaydedebiliyorsanız WordPress özelleştirici ayarlarını da aynı şekilde kullanabileceksiniz.

Aynı zamanda bu önizlemeyi canlı olarak paylaşabilirsiniz. Mükemmel değil mi ?

Geliştiriciler İçin : Özelleştirici JS API

Artık özelleştir alanını geliştiriciler kendilerine göre düzenleyebilecek.Ekran bildirimler, paneller, uyarılar gibi ekstra özellikler güncel bir WordPress deneyimi sunacak!

CustomizerJS ile güncellemeleri anlık olarak görebileceğiniz bu sistem geliştiricileri etkiledi. Tüm detaylara WordPress Codex’den erişebilirsiniz.

wordpress customizer js api

4) Karşınızda WordPress Galeri – Eklentilerle uğraşmaya son!

WordPress 4.8 ile birlikte artık Bileşenler alanından Resim, Video, Ses gibi yeni elemanlar ekleyebiliyorduk.Wordpress 4.9 güncellemesi ile artık bunlardan bir galeri oluşturabileceğiz!

Yeni bir galeri oluşturmanız için yapmanız gereken tek şey Yönetim Paneli > Bileşenler > Resim Galerisi. Tabii ki temanızın bileşen desteği olması gerekiyor (Bizim temalarda var 🙂 )

wordpress galeri widgeti

Tabii ki standart gelen galeri işlevsellik olarak basit görünüyor.Bunun için temalarda geliştiricilerin özel olarak eklediği galerileri kullanabilirsiniz.Yine de hızlı ve hayat kurtaran basit bir güncelleme olmuş.

Sonunda: Metin Bileşenine “Ortam Ekle” Geldi.

Yönetim Paneli > Bileşenler alanından tema desteğine göre eklediğimiz Text Widget yani  “Metin Bileşeni” biraz daha fonksiyonel oldu.4.8 ile gelen bu bileşeni severek kullanırken wordpress 4.9 güncellemesi ile artık bu alana %100 HTML ile birlikte ortam ekleyebiliyoruz.

Olması gereken güzel bir özellik.

wordpress metin bileşeni

Mükemmel: Bileşenler artık [Shortcode] destekliyor!

WordPress 4.9 güncellemesi ile birlikte metin bileşeni artık shortcode destekliyor.Gerek kendi oluşturduğunuz bir shortcode, gerek Contact Form gibi eklentilerin oluşturduğu shortcode’leri artık tema dosyalarında değişiklik yapmadan bileşenlerden ekleyebilirsiniz.

Karşınızda WordPress 4.9 ile birlikte Yeni Kod Editörü

Özelleştir ile birlikte hayatımıza giren Ek CSS kodları sekmesi, temanız için oluşturduğunuz CSS kodlarını tema orjinal dosyalarına müdahale etmeden eklemenizi sağlıyor.Bu editör wordpress 4.9 güncellemesi ile birlikte yepyeni bir hal almış. Emmet ve renk seçenekleri ile birlikte profesyonel bir kod editörü.

wordpress ek css kod editoru

Eğer bu vurgulama seçeneklerini kullanmak istemiyorsanız, Yönetim Paneli > Kullanıcılar alanından kaldırabilirsiniz.

Düzenleyici alanı daha da gelişti. Basit konularda hayat kurtarır.

Kod editörü ve biraz görünümü değişen bu düzenleyici alanına girdiğimizde karşımızda böyle güzel ve hoş bir uyarı çıkıyor.Genellikle kullanıcılar bu alandan bir şeyler değiştirdiğinde temalarını eski bıraktıkları gibi bulamıyorlar idi.

Bu yazımızda WordPress 4.9 Güncellemesi ile alakalı değişen özellikleri listeledik.Bunlar dışında geliştiricilerin işine yarayacak birkaç özellik daha değişti.

WordPress, Dünya üzerindeki en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olmakla beraber gün geçtikçe yeni özellikler ekleyerek kullanıcılara sunuyor.Siz de WordPress kervanına şimdi katılın! WordPress ve Bootstrap 4 ile en güncel, en yeni premium temaları şimdi inceleyin!