woocommerce-iyzico-kurulumu

WordPress Iyzico Kurulumu & Entegrasyonu

Merhaba, bu yazımızda WordPress ve WooCommerce sistemlerine Kredi / Banka Kartı ile ödeme almanızı sağlayacak, meşhur Iyzico’nun kurulumunu ve entegrasyonunu anlatacağız.

Bilindiği üzere WordPress, dünya üzerinde en çok tercih edilen İçerik Yönetim Sistemi ünvanı ile ile tahtını koruyor. WooCommerce ve profesyonel bir WordPress Eticaret Teması ile harikalar yaratabiliyorsunuz. Üstelik sizden binlerce lira alıp sözde eticaret paketi satanlardan kurtulmanız için en önemli adım. Çünkü içerisinde Iyzico modülleri bile ekstra.

Her geçen gün sayılarını artıran, cebimizdeki kredi kartlarından saniyeler içerisinde ödeme alabilen bu sistemler bulunmaz nimet. Bankalar, bankaların sorunları, bankada çalışanların sorunları derken liste uzayıp gidiyor. Hoş, şu sıralar yerlerini sanal paralara, onaylı ödeme kuruluşlarına kaptırıyorlar ama yine de komisyonlar ve istekler yüksek. Burada talebimize Iyzico yetişiyor.

WordPress Iyzico ve Diğerleri

Bu sistemin köklülerinden olan ve herkesin bir yerlerden duyduğu Iyzico, Türkiye’nin en önemli girişimlerinden ve 2013 yılında kurulmasına rağmen 2019 yılında saygıdeğer PayU’ya 165 milyon dolara satıldı.

Önce tasarımları, belki ekipleri yenilense de ödeme günü anlayışını 2017’de yazdığım bir yazıdan bir adım öteye götürememişler. Bu yüzden ertesi gün ödeme ile 2009 yılından beri sektörün liderlerinden olan PayTR ile sürekli bir kapışma halindeler sanırım.

En Önemli Özellik : Iyzico Ücretsiz WordPress Eklentisi

WooCommerce eklentileri ücretsiz olan ve WordPress dizininde anlık erişebilirliği bulunan bu eklenti bulunmaz nimet. Yönetim Paneli > Eklentiler alanından aratıp Iyzico’nun resmi eklentisini kurabilirsiniz.

Kurduğunuz eklentiyi aktifleştirmeyi unutmayın.

Burası tamam, sonrası?

WordPress Iyzico Kurulumu yaptıktan sonra Yönetim Paneli > WooCommerce > Ayarlar > Ödemeler bölümüne gelelim. Burada “Iyzico Ödeme Formu” ibaresini göreceksiniz. Eğer bu alanda görünmüyor ise iyzico entegrasyon eklentisini aktif etmemiş olabilirsiniz.

wordpress iyzico kurulumu

Ödeme yönteminin detayına “Yönet” butonu ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfada bulunan ilgili alanlara Iyzico paneliniz üzerinden erişebileceğiniz API ve Güvenlik Anahtarını girelim.

Dikkat! API ve Güvenlik Anahtarı size özeldir. Kesinlikle paylaşmayınız.

wordpress iyzico entegrasyon

İlgili alanları kendi bilgileriniz ile doldurunuz.

API Türü (Live) : Live (Canlı) anahtarlar için burayı seçiniz. Bu, doğrudan gerçek ödeme almanızı sağlayacaktır.

API Türü (Sandbox / Test) : Iyzico’nun test kartları ile deneme yapmak isterseniz bunu işaretleyip, buna göre verilen API bilgilerinizi girmelisiniz. Bu seçenek için Iyzico test kredi kartı bilgilerine göz atmanızda fayda var.

Ödeme Seçeneği Metni : Bu bölüm, e-ticaret temanızın ödeme sayfasında bulunan ödeme seçeneğinin başlığıdır.

Ödeme Seçeneği Açıklaması : WooCommerce ödeme sayfanızda, Kredi / Banka Kartı seçim bölümünün altında görünecek açıklama. Buraya istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz.

Ödeme Formu Görünümü : Pop-up ya da Responsive olarak iki seçeneği bulunur. Tamamen tercih meselesi.

Sipariş Durumu : WordPress iyzico kurulumu yaptınız, ödeme aldınız ve son adım olarak gelen siparişleri yöneteceksiniz. Bu bölüm, eğer iyzico ödemesi başarılı bir dönüş yaparsa gelen siparişin hangi statüde olacağını belirtir. Tamamlandı, İşlendi, Hazırlanıyor gibi kendi iş planınıza göre varsayılan bir değer ayarlayıp buna göre e-posta şablonları oluşturabilirsiniz.

Eklenti Durumu : Iyzico ile ödemeyi etkinleştir butonu ile önyüzde aktif edebilirsiniz. Artık, wordpress iyzico entegrasyonunu tamamladınız ve WooCommerce ile özgür yazılımın keyfini çıkarabilirsiniz.

Iyzico mu PayTR mi kullanılmalı?

Her iki ödeme yöntemini inceledik ve artıları ile eksilerini diğer yazılarımızda sizinle paylaştık. Kurulum için genel bilgilendirme olsa da ilk akla gelen bu soruyu cevaplamadan olmaz.

Karşılaştırma yazılarının nasıl oluyor, oldu mu, olacak, olayazdı mı gibi döngüsünden sizi kurtarıyoruz. Tüm araştırmalarınızın özeti,

  • PayTR, yaptığınız satışların ücretini komisyonunu aldıktan sonra ertesi gün yatırıyor.
  • Iyzico, yaptığınız satışların ücretini komisyonunu aldıktan sonra çarşamba günleri yatırıyor.

WordPress Iyzico Uyumlu E-ticaret

Kısaca tüm e ticaret ve WooCommerce eklentileri ile uyumlu olan 7/24 E-Ticaret temamızın reklamını da yaptıktan sonra, bol kazançlı ve sağlıklı günler.