5 Adımda e-Ticaret Temaları vs\ e-Ticaret Paketleri

Bu yazımızda 5 adımda e-ticaret temaları ile e-ticaret paketlerinin avantajlarını / dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Her geçen gün aramıza katılan yeni BilmemNeSoft paketleri diğer rakipleri ile sürekli bir yarış içerisinde. Uçuk fiyatlar ile sunulan hizmetler ile komik rakamlarda bulabileceğiniz, neyin nerede ve nasıl olduğunu anlayamadığınız bu sisteme bir açıklık getirelim dedik.

Anlamsız kelimelerle birkaç tık için keşmekeş yaratmak yerine size doğru olanı anlatacağız.

  1. e-Ticaret’e karar vermek ve bütçeyi yönlendirmek
  2. Ürün ve Hizmetlerinizi e-Ticaret’e taşımak
  3. e-Ticaret teması ya da e-Ticaret paketi seçimi
  4. Tema / Şablon ve Sunucu seçimi
  5. Ödeme, Kargo, Pazaryeri Entegrasyonu

e-Ticaret’e karar verdik. Ya sonrası?

Özellikle son 2 senedir yaşam ve alışveriş alışkanlıklarımızı kökünden değiştiren Pandemi, birçok sektörün yok olmasına neden olurken birçok sektörün de ihya olmasını sağlıyor.

Köşe başında gördüğünüz bakkaldan, akşam midye / kokoreç yapmaya gittiğiniz, çorba içtiğiniz mekan bile e-ticaret furyasına katıldı. Bütün bunları gördükten sonra yeni bir iş kurma planı ya da mevcut işinizi eticaret sistemlerine taşıma fikriniz başlıyor.

Bu kararı aldıktan sonra maalesef serüveniniz yeni başladı. Etrafınızda ‘bizim yeğen de o işleri yapıyor’ ile başlayıp ‘Ağabey bilmemne-soft diye bir sistem varmış‘ biraz pahalı ama iyi geyikleri dönüyor. Sektörel tecrübeme dayanarak analiz ettiğim bir şey var. Bu da geleneksel ticaret yapan insanlar dijital dönüşüme çok yabancı.

Tüm detayları anlatmak, gerekli / gereksiz olanları ayırmak şart. Eğer bir oran verirsek mübalağa olmasın %70’i bulur zira her birisinden ‘biz zamanında birine yaptırmıştık, öyle kapandı gitti’ kelimelerini duyarsınız.

Burada önemli kriter e-ticaret için ayırdığınız bütçe ve hedefiniz. Bütçeye gerek yok, pahalısı iyidir derseniz yazının devamını okumanıza da gerek yok. Kime sorsanız gösterirler 🙂 Üstelik plazalarında Hedef 2023 yazıyor, bir yerlerden tanıdık ama?

Bütçelerle e-Ticaret Temaları ve Paketleri

Karar verdikten sonra bir sistem arayışına gireceksiniz. Bu işi yapanlara danışacak, en iyisi ne ise onu arayacaksınız. Uğraşmayın, tüm yazıyı kısaca özetliyorum.

e-Ticaret Temalarında kendi ürünlerimi ekleyebileyim, ödeme sistemlerini entegre edeyim ve satış yapayım derseniz maliyetiniz 1 Birim olsun,

e-Ticaret Paketlerinde kendi ürünlerimi ekleyebileyim, ve yukarıdakileri aynen yapayım derseniz maliyetiniz bir anda 5 Birim‘e çıkıyor.

Bu oranda hesap yaparsanız ödeme, kargo, pazaryeri entegrasyonları devreye girdiğinizde e-ticaret temalarında 5 kat artırsak 5 Birim, e-ticaret paketlerinde ise 25 Birim oluyor. 2022 Enflasyon hesabı yapanlar gibi yaparak oranı daha da düşürebilirsiniz 🙂

Kısaca, başlangıç için orta halli bir sunucu ve e-ticaret teması ile uygun fiyatlar ile karşılaşırsınız. Üstelik yıllık gideriniz yalnızca sunucu maliyetiniz olur. Bazı e-Ticaret paketlerinde olduğu gibi bu size yetmez, aylık $200+kdv+benim komisyonum+cpanel lisansı’na sunucu satmaya çalışmazlar.

İşinizi e-Ticaret’e taşımanın püf noktaları

Sektörünüz ne olursa olsun ürün ya da hizmetlerinizi bu platformlarda sergileyeceksiniz. Bazen 10 ürün, bazen 10 binlerce ürününüz olabilir.

Bunları dijitale topluca aktarmak için CSV, XLS, XML gibi teknolojileri kullanacağız. Kısaca, geleneksel ticarette Excel üzerinde tuttuğunuz ve düzenlediğiniz satır-sütunları topluca sisteme aktarabilirsiniz.

Eğer bir e-ticaret paketi seçerseniz bunun sizin için gerekli olduğunu, fakat bulunduğunuz pakette olmadığını o yüzden sizi bir üst pakete geçirip, aktarımı da sizin için yapalım diyeceklerdir.

Eğer bir e-ticaret teması seçerseniz (WordPress WooCommerce, Opencart, Prestashop vb…) muhtemelen topluca ürünlerinizi aktarabileceğiniz bir ücretsiz seçenek olacaktır. Ufak bir araştırma ile tüm ürünlerinizi aktarabilirsiniz.

Fiyatı, vergileri, kargo ücretleri ve bilumum özellikleri ekstra ücret ödemeden aktarabilirsiniz.

Karar verildi, bütçe ayarlandı ve ürün listeleri hazırlandı. Ya sonrası?

Burada en önemli seçimi yapacağız. Eğer bir BilmemNeSoft e-ticaret paketi alayım da işimi halletsinler derseniz okumanıza gerek yok, muhtemelen 6 ay içerisinde tekrar bu yazıyla karşılaşırsınız.

İlk olarak bir wordpress e-ticaret teması seçiyoruz. Arayüzünü beğendiğimiz temaya karar verdikten sonra giriş seviyesi bir hosting hizmeti alıyoruz. Rekabetin daha da arttığı hosting sektöründe büyük firmalardan uygun fiyatlar ile yıllık satın alabilirsiniz.

İki adımda ve cüzi rakamlarla sitemizi hazırladık bile. Artık sitemiz hazır, ürünleri ekleyebilir ve ödeme, kargo, sms ve birçok entegrasyonu birkaç tık ile yapabilirsiniz. Hepsine bu yazıda değinemeyiz fakat gördüğünüz paketlerde yeşil tiklerle sunulmuş ve size lütfedilen yüzlerce satır özelliğin %99’una ücretsiz eriştiniz bile.

Ödeme, Kargo ve Pazaryeri Entegrasyonu

BilmemNeSoft-Paketleri bu özelliklerin muhteşem olduğunu, eğer bu paketleri alırsanız dünyanın en iyi sistemine sahip olacağınızı ve sitenizden kredi kartı ile satış yapabileceğinizi, bizim haricimizde hiçbir yerin bunları yapamadığını size pazarlamaya çalışır.

Biraz Bertolt Brecht gibi yazmış olsam da bunlar hikaye.

  • Ödeme Sistemleri Hakkında

PayTR, Iyzico, ParamPos gibi BDDK onaylı sistemler ile web sitenizden %100 güvenli bir şekilde kredi kartı ile ödeme alabilirsiniz. Tüm bankalara taksitli, tek çekim ayarlamaları yapabilir ve komisyonları düzenleyebilirsiniz. Bu sistemlerin eklentileri, tamamen ücretsizdir.

Kurulumları ile alakalı ise: WordPress PayTR Kurulumu & Entegrasyonu ve WordPress Iyzico Kurulumu & Entegrasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

  • Kargo Entegrasyonları Hakkında

Burada iki farklı seçenek var.

Bunlardan ilki uçtan-uca kargo entegrasyonu. Sipariş size geldiğinde X Kargo ile haberleşip otomatik etiketlendirerek takip kodu, gönderici-alıcı bilgileri ve bilumum özellikleri tek seferde sağlayabilirsiniz. Ücretli bir şekilde satın alabilirsiniz ya da yazdırabilirsiniz, yine de e-ticaret paketlerinden avantajlı.

İkincisi ve giriş seviyesi olarak yalnızca kargo takip kodunu eklemeniz. Eğer günde çok fazla ürün kargolamıyor ve manuel yönetebiliyorsanız ilk başlarda sizin için yeterli. Ücretsiz kurabilirsiniz.

  • Pazaryeri Entegrasyonları Hakkında

e-Ticaret temaları ve e-ticaret paketleri arasındaki en büyük ve dananın kuyruğunun koptuğu bu entegrasyonlar.

Birkaç yıl öncesine kadar kimsenin düşünmediği bu pazaryeri sistemleri artık çok yaygın. Trendyol, Hepsiburada, Amazon, N11, Gittigidiyor ve onlarcası. Avantajı / Dezavantajı tartışılsa da e-ticaret’in çok büyük bir pastası burada dönüyor.

Bu entegrasyonlar ile web siteniz ve pazaryerleri arasında bağ kurabiliyor, ürünlerinizi ve gelen siparişleri tek panelden yönetebiliyorsunuz. Bu size stok takibinin yanı sıra onlarca farklı yükten kurtarıyor.

Burada yapacağınız seçim önemli. WordPress ve diğer açık kaynak sistemleri kullanıyorsanız bu entegrasyon eklentilerini yazdırmanız ya da satın almanız şart. e-Ticaret paketlerinin avantajlı duruma geldiği bu sistem, eğer düzgün bir altyapı ile gidilirse e-ticaret temalarında çok daha avantajlı duruma geliyor. Sistemi bir kere kurduktan sonra yıllık ödemenizi düşünmeden devam edebiliyorsunuz.

Bu yazımızda eticaret furyasına katılacak ya da zaten burada olanlara sektörün satır aralarını anlatmaya çalıştık.

Eğer siz de bu dünyaya katılmaya karar verdiniz ve seçim yapacaksanız bu yazı, sizlere sektörün özetini veriyor.